Merhaba
Nereyi keşfetmek istersin? .

morocco custom tour

Fas'ın en özel yerlerini merzougajourneys.com ile keşfedin! Bol alternatifli eşsiz rotalar ile tatilinize deneyim katmak, gittiğiniz yerlerde çektiğiniz her fotoğraf ile hayatınız boyunca Fas'a dair hatırlayacağınız anılar biriktirmek için bütçenize uygun tur seçeneklerimiz sizleri bekliyor.

Fas Gezi Rehberi – Fas’a Gitmeden Bilmeniz Gerekenler:
Fas’a Ne Zaman Gidilir?: Fas’a hayal ettiğiniz gezi içeriğine göre Ramazan hariç her dönemde gidilebilir arkadaşlar. Özellike Nisan Mayıs çöl sıcaklıkları açısından en ideal zaman dilimi. Ülke oldukça güneyde olduğu için deniz tatili dönemi erken başlıyor, yazın oldukça sıcak oluyormuş.
Fas Gezi Bütçesi: Fas genel olarak çok pahalı bir ülke değil. Fakat Euro ve Fas Dirhem’i arasında farka bakarak çok ucuz olduğunu düşünmemek lazım. Yaklaşık olarka Türkiye, Türkiye’nin bir tık altı gibi bir yaşam&gezi maliyeti düşünebilirsiniz. 1 Euro yaklaşık 10 – 11 Fas Dirhem’i ediyor, otel konaklamaları güzel Riad’larda yaklaşık 70 – 100 euro arasında, yemekler yaklaşık olarak 10 – 15 euro arasında değişiyor.
Fas’ta Konaklama-Fas Gezi Rehberi – Riad: Fas’ın çok net ne çıkan özelliklerinden biri Riad’lar, egzotik evler ve çölde kamp! Özellikle Marakeş; tahmin edeceğiniz Old City karmaşasının içerisinde mozaikli, portakal ağaçlı, tatlı havuzlu Riad (yani ortasında avlulu oteller) konusunda şov yapıyor. Resmen mahşer karmaşasında cennet bahçesi.
Fas konaklaması ile ilgili ilk önerim; kesinlikle bir Riad’ta kalmadan dönmemeniz. İkinci önerim ise, Sahara çölünde kamp yapmanız:) Hiç bir yerde olma hissi (middle of nowhere), bin yıldızlı gökyüzü altında konaklama çok tatlı bir deneyim.
Fas Yemekleri Harika: Fas gezilecek yerler yazısının en önemli konulardan biri; Fas yemekleri! Herşeyin içinde kimyon ve safran olduğu gerçeğini göz ardı edersek(!), evet Fas yemekleri bizim damak tadımıza uygun. Aynı zamanda Fas sadece yemek çeşitleriyle değil, yemeklerin hazırlanış yerlerinin temizlik standardının çeşitliliği ile de öne çıkıyor (!). O yüzden yemek yediğiniz yerlere dikkat etmeniz iyi olabilir.
Tagine, kuskus ve nane çayları en fazla duyacağınız yemek kelimeleri. Tagine, kuskus, mint tea heryerde – ama heryerde gerçekten . Bunun yanında tabiki çok güzel restoranlar var
Fas’ta İnsanlarla Anlaşma: Fas’ta neredeyse herkes Arapça ve Berberce konuşuyor, bunun dışında bölgesel olarak İspanyolca ya da Fransızca konuşuluyor. Eğer maceraperest bir sırt çantalıysanız bunu göz önünde bulundurmanızı öneririm. Çünkü ana bir kaç büyük şehir haricinde İngilizce konuşma oranı oldukça düşük. Biz bu sorunu Fransızcamız, kırık ispanyolcamız ve yanımızdaki şoförler aracılığıyla çözdük.
Fas Gezisine Kaç Gün Ayırmak Gerek?: Bu sorunun tek bir cevabı yok biliyorsunuz. Özellikle Fas bir çok farklı konseptli tatil planlayabileceğiniz bir ülke. Örneğin, deniz tatili için gezeceğiniz yerler ve gezinin süresi, kültür gezisi ya da çöl turu için planladığınızdan çok farklı olabilir.
Fas Gezilecek Yerler – Gezi Rotaları: Sahara turu unutulmaz gezi anılarınız arasına girecek. Özellikle gün doğumu ve gün batımında uçsuz buçaksız çölde greceğiniz renkler büyüleyici
Bence Fas Gezilecek Yerler planı yaparken aşağıdaki rotaları gezinizin farklı parçaları olarak düşünebilirsiniz:
Marakeş (Kültür Başkenti denebilir aynı zamanda en turistik şehir)/ Merzougat Sahara Çölü Turu (Must-do, sarı ve tonlarının hakim olduğu bir tur)/ Merzouga Fes Turu/ Chefchauen ve Çevresi (İspanyol tarafı, daha yeşil – mavi – beyaz renklerin turu)/ Agadir ve Sahil tatili
Turist Olarak Bilmeniz Gereken Diğer Şeyler: Özellikle Marakeş’te, fakat bütün Fas’ta fotoğraf çektiğiniz zaman agresif olarak para isteği ile karşılacaksınız. Yanınızda bozukluk taşıyın ve sert de olsa para isteyen kişilere onların istediğini sizin istediğiniz miktarı verin. /Özellikle Old Town’larda yanınıza random sayısız insan yanaşarak size “yardım” etmeye çalışacak. Alışveriş için, yol göstermek için vs. Hepsini görmezden gelin, istediğiniz yere değil başka bir yere götürüp sonunda para isteyecekler /Satıcılar oldukça ısrarcı, o yüzden tur rehberlerinin de önerdiği en iyi çözüm göz göze gelmemek Olumsuz olarak bile cevap vermeden “ignore” etmek en iyi seçenek. /Fas %99 müslüman ve erkek egemen bir ülke, o yüzden maalesef özellikle Old Town’ları gezerken kadınlara aktif bir gözlü ve sözlü taciz durumu var. Benim gözlemim biraz daha az rahatsız edilmenin yolu (yine de rahatsız ediyorlar tabiki), çok “turist” gibi giyinmemek. /Fas’ta alkol değil fakat sarhoş olmak resmi olarak yasak. Dolayısı ile otellerde Riad’ınızda ya da bazı restoranlarda içki bulabilirsiniz. Fakat, dışarıda içki içme cesaretine girişmeye gerek yok

"HMAD TUR REHBERİ ile Fas'ın en özel yerlerini keşfedin! Bol alternatifli eşsiz rotalar ile tatilinize deneyim katmak ve Fas'tan hatırlayacağınız anılar biriktirmek için bütçenize uygun tur seçeneklerimiz sizleri bekliyor."

Fas Turlarımız:

fas özel turları: Bireysel Turlar, arkadaşlar için, ailen için
Geziler: Marakeş, Fes ve Şafşavan...
Grup turlari: Sahara Turu
Dağ yürüyüşleri: Imlil ve Toukal'da yürüyüşler

ya da merzougajourneys@gmail.com e-mailinden tur için fiyat isteyebilirsiniz.

Copyright © 2022 Merzouga Journeys Tours,RC7383/ TG 941Conditions & Terms / Blog / covid19 travel safely to Morocco

Top